Jak przykleić fototapetę? Klejenie fototapety samodzielnie

jak przykleic fototapete

Jak przykleić fototapetę? Klejenie fototapety nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy kilka potrzebnych narzędzi, dobry klej i odrobina uwagi. Jesteście ciekawi na czym polega przyklejanie fototapety? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Zastanawiacie się jak przykleić fototapetę? Być może niektórym z was klejenie fototapety wydaje się trudne? Korzystając z naszych wskazówek i mając do dyspozycji potrzebne narzędzia, sami możecie przeprowadzić mały remont w swoim mieszkaniu, przyklejając interesujący was wzór fototapety na ścianie. Zapewniamy, że przyklejanie fototapety wcale nie jest trudne! Jak przykleić fototapetę? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Zacznijcie od przygotowania ściany

Jak przykleić fototapetę? Od czego zacząć? Z pewnością domyślacie się, że klejenie fototapety wymaga odpowiedniego przygotowania, a przede wszystkim wygładzenia ściany. Wszelkie nierówności powinniście zatem wygładzić papierem ściernym, a wgłębienia zaszpachlować. Jeżeli na waszej ścianie była już wcześniej przyklejona fototapeta, usuńcie wszystkie jej warstwy za pomocą specjalnego środka do usuwania fototapet. Zanim rozpoczniecie przyklejanie fototapety powinniście dokładnie umyć ścianę, najlepiej mydłem malarskim lub szarym mydłem, a następnie wysuszyć. Warto zrobić to kilka dni wcześniej. Najpóźniej dwie godziny przed położeniem fototapety koniecznie zagruntujcie ścianę emulsją gruntującą.

Sprawdźcie czy wszystko się zgadza

Jak przykleić fototapetę? Zacznijcie od sprawdzenia wybranego przez was wzoru. Rozpakujcie waszą fototapetę i ułóżcie jej kawałki na czystej podłodze, sprawdzając czy nie posiadają żadnych rysów albo plam. Warto zrobić to wcześniej, żeby uniknąć przykrych niespodzianek np. w momencie, jakim jest klejenie fototapety.

Przygotujcie narzędzia

Narzędzia, które umożliwią wam klejenie fototapety to: poziomica i rakle lub wałek dociskowy. Poziomica pozwoli wam równo ułożyć kawałki fototapety, a rakle i wałek docisnąć je odpowiednio mocno do ściany i wygładzić ich powierzchnie. Przyda się także linijka i ołówek, które pomogą oznaczyć miejsca, w których będziecie przyklejać kawałki fototapety. Oczywiście przyklejanie fototapety wymaga odpowiedniego kleju. O ile na opakowaniu nie jest zalecone inaczej, możecie wybrać standardowy klej do fototapet i nałożyć go przy pomocy wałka malarskiego na samą ścianę lub fototapetę (albo na fototapetę i na ścianę) – tutaj kierujcie się zaleceniami producenta fototapety, które znajdziecie na opakowaniu. Teraz możecie przejść do tego, jak przykleić fototapetę poprawnie.

Jak kleić i na co trzeba uważać?

jak przykleic fototapete

Zastanawiacie się jak przykleić fototapetę jak prawdziwi fachowcy? Przede wszystkim zadbajcie o otoczenie, w jakim pracujecie. Starajcie się, aby na lepką część waszej fototapety nie przedostał się żaden brud czy pył, które mogą powodować zniszczenia i nierówności na wybranym przez was wzorze.

Na czym polega klejenie fototapety? Jak przykleić fototapetę na ścianie? Zacznijcie od oznaczenia na ścianie miejsca, w którym rozpoczniecie przyklejanie fototapety. Następnie możecie przejść do klejenia kolejnych jej fragmentów. Swoją pracę zacznijcie do strony okien lub drzwi balkonowych. Nakładajcie klej według zaleceń producenta, pamiętając o tym, żeby nie nakładać go za dużo. Fototapeta nie powinna być mokra od kleju, dlatego wszelki jego nadmiar usuwajcie za pomocą pędzelka.

Przykładając pokryty klejem fragment fototapety do ściany, dociskajcie do dokładnie za pomocą wałka dociskowego czy rakli, upewniając się czy na jego brzegach nie pojawiły się smugi od kleju. Jeżeli tak – usuńcie je za pomocą ściereczki. Jeśli skończyliście przyklejanie fototapety, pozostawcie wzór do wyschnięcia. Czas schnięcia kleju może być różny – standardowo wynosi od kilku do kilkunastu godzin.

Jak przykleić fototapetę samodzielnie? Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom przyklejanie fototapety okaże się proste a efekty waszej pracy zadowolą was i waszych bliskich.

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *